Průvodce stavebníka stavebním řízením a procesem stavby

aneb Odkud začít a jak postupovat při záměru postavit slaměný dům krok za krokem
 

1. Najděte pozemek svého srdce a dohodněte s majitelem jeho koupi (velký pozor si dejte na věcná břemena apod.) Zjistěte číslo parcely, název katastru, stáhněte si na  www.czuk.cz  mapu katastru.

 

2. Uspořádejte rodinnou radu a do mapky katastru zakreslete předpokládané umístění domu, zakótujte jeho rozměry a polohu k hranicím parcely.

Načrtněte půdorys  a pohledy na dům ze 4 stran, zakótujte základní rozměry a výšku. Dojde-li při rodinné radě k rozporům nebo prostě nemáte o umístění a tvaru slaměného domu (čili architektonické studii) představu, dejte vědět. Pomůže architekt! Jeho tvorba by Vás měla oslovit. Nejraději pracuji s ing. arch. Radkem Hálou. Pro inspiraci se podívejte na několik příkladů jeho práce:

Nízkoenergetický RD v Leštině

Pasivní RD v Jilemnici

Nízkoenergetický RD s ateliérem v Horní Jelení

Soběstačný RD "Strawship"

"Villa Macklin" na pasekách u Zlína

Nízkoenergetický RD se skleníkem ve Vělopolí

Nízkoenergetický RD v Zálesní Lhotě

Případně se můžete obrátit na některého z mých dalších spolupracujících architektů:

 

 


ing. arch. Petr Hájek

 

ing. arch. Radan Volnohradský

 

ing. Stano Vaněk

 

MgA. Karolína Klinecká

 

 

 

 

Pokud se nebráníte vnější inspiraci nebo Vás limitují finance, nejlevnější možností je využití některého z našich hotových projektů jako typového domu. Ze starších nabízíme:  https://www.slamak.info/reference/ , z novějších na dotaz.

 

3. Důležitým krokem je předběžné zajištění financování Vaší stavby. Pro konkrétnější představu: cca 10-30tis./m 2 užitné plochy stavby. Více viz Jaká je pořizovací cena domů ze slaměných balíků?

 

4. Doručte na stavební úřad (dále jen SU) materiály z bodu 2 (viz výše) a vyžádejte si tzv. územně plánovací informaci - SU potvrdí, že stavební záměr je v souladu s územním plánem, případně se vyjádří, za jakých podmínek se tak stane. Popřípadě informuje, jaký typ staveb je na dané parcele s územním plánem v souladu.

Na obci si vyžádejte územní plán (textovou a obrazovou část) a u správy případné CHKO seznam požadavků na výstavbu v CHKO.

 

5. Kupte vysněný pozemek!

 

6. Vezměte si na SU formulář dle jejich doporučení, tj. k žádosti o rozhodnutí o umístění stavby, k ohlášení stavby či ke stavebnímu povolení. Na konci formuláře si od SU nechte zaškrtnout, které dotčené orgány a kteří správci sítí se budou ke stavbě vyjadřovat.

 

7. Poté si u správců sítí vyžádejte dokumentaci k vedení existujících sítí v blízkém okolí Vašeho pozemku (ideálně v dwg, ale pokud bude jiný formát, nevadí).

 

8. Čeká Vás návštěva geodeta - zaměření hranic parcely a výškopis. V jednoduchých případech lze vycházet jen z mapy katastru a svépomocného výškopisu.

 

9. V případě záměru zásobovat stavbu vodou ze studny si zajistěte projekt k povolení studny a předběžně domluvte provedení studny (místní realizační firma zajistí i projekt).

 

10. Předběžně poptejte slaměné balíky a pošlete mi kontakt na svého předběžně domluveného dodavatele balíků, abych mu dovysvětlil podrobnosti a proklepnul, jak se k tomu staví. Ideálně zajistěte měření a vážení 10 kusů. Zde najdete informace o tom, jak mají slaměné balíky vypadat + kontakty na několik prověřených dodavatelůhttps://www.slamak.info/sluzby/databaze-lisu-na-male-slamene-baliky/

 

11. Zajistěte geotechnický posudek základové půdy (v jednoduchých případech lze nahradit svépomocnými sondami 2ks – v protilehlých rozích stavby). V případě se studnou stačí hydrogeologický posudek zpracovaný v rámci projektu ke stavebnímu povolení studny.

 

12. Nezapomeňte na radonovou zprávu! Kontakt na radonového specialistu Vám dají na SU.

 

13. Na řadě je zpracování architektonické studie stavby.

 

14. V případě vytápění těžkými akumulačními kamny na dřevo při zpracování studie poptejte kamnáře a zapojte ho do práce na arch. studii. Nemáte-li kamnáře vlastního, můžu doporučit tyto kamnáře.

 

15. Pošlete mi podklady z bodů 1 - 14 e-mailem - vše prostuduji a pak si domluvíme termín konzultace. K termínům a cenám konzultací, studií i projektů více zde.

 

16. Zažádejte dotčené orgány a správce sítí o vyjádření ke stavebnímu záměru, příp. vyjmutí ze zemědělského půdního fondu na základě situace zpracované architektem/projektantem.

 

17. Ve spolupráci s projektantem zpracujte projekt k povolení (ohlášení) a provedení stavby - počítejte s dobou trvání od zpracování projektu k povolení 4 měsíce a cca další 2 měsíce k provedení (od dodání finální verze arch. studie).

Při porovnání cen zpracování projektových prací od jednotlivých poptaných projektantů je nejlepší vycházet z položkové nabídky projektových prací (položek je celá řada), aby bylo jasné, co všechno bude projekt obsahovat, a aby byly nabídky vzájemně porovnatelné. Dále doporučuji vyžádat si ukázky podobných předchozích prací, aby byla zřejmá kvalita a hloubka zpracování projektu.

Položkovou nabídku projektových prací závaznou co do ceny i termínů je možno zpracovat na základě hotové architektonické studie. 

 

18. Podejte projekt spolu s žádostí o ohlášení (sdružené územní a stavební řízení, povolení), včetně vyjádření dotčených orgánů a správců sítí na SU.

 

19. Na základě výpisu řeziva objednejte řezivo pro svou stavbu (ve spolupráci s tesařem!) nejlépe ze zimní těžby. Vhodná je předběžná domluva v lese či na pile.

 

20. Objednejte slaměné balíky.

 

21. Poptávky u subdodavatelů stavebních prací a materiálů (sám či ve spolupráci s projektantem):

21.1    zemní práce, výkopy, přípojky, základy - toto lze obvykle neoficiálně začít už  

                                  před vydáním souhlasu se zahájením stavby (stavebním povolením)

21.2    tesař, pokrývač, klempíř, komín

21.3    elektrikář, instalatér

21.4    práce se slaměnými balíky a hlínou (hliněné omítky - možnost formou workshopu)

21.5    truhlář (okna, dveře, parapety, schody)

21.6    fasáda

21.7    kamnář

21.8    zařizovací předměty, technické vybavení

21.9    finální omítky, stropy

21.10  podlahy

21.11   zimní zahrada, zahrada, psí bouda, muškáty do oken ;-)

22. Zajistěte revizi komína, revizi elektřiny, geodetické zaměření stavby, zápis do katastru, požární hlásič, hasicí přístroj, revizi hromosvodu. Nelekejte se, nejste na všechno sami - kontakty mají na SU.

 

23. Ohlaste na SU záměr užívat stavbu, domluvte si případnou kontrolu z SU - není nutné mít vše na 100% přesně dle projektu k povolení (ohlášení) a není nutné mít pro potřeby kolaudace (vydání souhlasu s užíváním) vše na 100% hotové. Nedostatky se při kolaudaci pouze sepíší do protokolu s příslibem termínu jejich doplnění.

 

24. Ve stavbě - tedy i v domě ze slaměných balíků - je možné neoficiálně bydlet jakkoli dlouho (i desítky let) i bez kolaudace (vydání souhlasu s užíváním), jen není možno obdržet na stavbu číslo popisné ( = nelze počítat s návštěvami pošťáka).